Завдання на семінар 6. Держави Європи та Азії в ранню добу._ 23.10.2024

Setup phase

Workshop timeline with 5 phasesSkip to current tasks
Setup phase
Current phase
  • Task info The workshop is currently being set up. Please wait until it is switched to the next phase.
Submission phase
Assessment phase
Grading evaluation phase
Closed
Description

Завдання для мікрогруп:
1. Розбийтеся на мікрогрупи (2 студента).
2. Підготуйте коротке повідомлення про події  в Європі та Азії.
3. Підготуйте 2 питання  для інших груп.

Європа

1. 1430-ті роки – Йоганн Гуттенберг винайшов книгодрукування (Біблія Гуттенберга – перша книга).

2. Наукова революція. У середині XVI ст. Миколай Коперник довів геліоцентризм. Пізніше цю концепцію розвинули Тихо Браге, Йоганнес Кеплер, Галілео Галілей, Леонардо да Вінчі. На початку XVIІ ст. Френсіс Бекон і Рене Декарт обстоювали формальну логіку та експеримент. Ісаак Ньютон відкрив гравітацію та механіку руху.

3. Реформація проти Контрреформації. Занепад католицької церкви à зростання протестів на початку XVI ст. в Німеччині та поява протестантизму (1517 р. – пропаганда лютеранства Мартіном Лютером). Селянська війна в Німеччині. Поширення кальвінізму в Швейцарії (женевська громада Жана Кальвіна), Франції (гугеноти та релігійні війни XVI ст.), Нідерландах (реформатська церква), Англії (пуритани), Шотландії (пресвітеріани).

Контрреформація середини XVI ст. – відповідь католицької церкви на протестантизм посиленням інквізиції, створенням ордену Ісуса (єзуїтів).

4. Відродження. Італія – перший центр. Інтелектуали епохи Відродження (Еразм Роттердамський, Мікеланджело, да Вінчі, Сервантес, Шекспір та ін.).

5. Підкорення Нового Світу. 1519-21 – Ернан Кортес підкорив ацтеків у Мексиці, 1530-ті – Франсіско Пісарро підкорив інків в Андах та іспанські колонії в Америці заснували рабство, вирощування цукрової тростини та експлуатацію золотих і срібних копалень; перша расова ієрархія (креоли, метиси, мулати, самбо); Колумбійська біржа рослин, тварин і хвороб; ввезення рабів з Африки.

6. Північна хвиля колонізації. Іспанія та Португалія змагалися з Англією, Францією та Голландією. Акціонерні товариства – північноєвропейський винахід і найкращий інструмент колонізаторської експансії. Приватництво (приватне право та публічне право = листи відплати/ грамоти) і піратство.

7. Проникнення Московії в Сибір у XVI ст. Реформи Петра І (1682–1725) у Московській державі та вестернізація.

8. Великі європейські конфлікти XVII ст. – Тридцятилітня війна (1618–1648) та Національно-визвольна війна козаків під проводом Богдана Хмельницького в Україні проти Речі Посполитої (1648–1657) (створення Гетьманщини).

 

Азія

 

1. Османська імперія 15-18 ст. Девшірме – людський податок та Яничари – раби-воїни як головна сила Імперії. Султани Мехмед II і Сулейман I Пишний – творці абсолютистської монархії. Візир (прем'єр-міністр) як головна особа в імперії. Занепад османів через їх релігійний консерватизм.

2. Індостан. Імперія Великих Моголів (1526–1857). Бабур (1483–1530) – засновник. Рух сикхізму (перший лідер Нанак (1496–1539)). Акбар (1556–1605) – віротерпимість і свята віра. Аурангзеб (1658–1707) – ісламістські репресії, відсутність толерантності та дестабілізація та занепад Імперії Великих Моголів та проникнення Британської Ост-Індської компанії.

3. Китай. Династія Цин (1644–1912) – друга іноземна династія. Маньчжурські скотарі (люди з Маньчжурії) як творці династії. Дискримінація китайців (шлюби, подорожі, адміністративна робота, зачіска черги).

4. Японія. Сьогунат Токугава (1600–1868). Сьогун Токугава Іеясу (1543–1616) заснував державу в 1600 р. Репресії проти християнства та самоізоляціонізм.