Анотація навчальної дисципліни
Навчальної дисципліна "Біржове право" є однією із важливих дисциплін в підготовці майбутніх спеціалістів. Вивчення навчальної дисципліни сприяє розвитку загальної правової культури, дає глибокі знання в сфері правового регулювання біржової діяльності Актуальність вивчення навчальної дисципліни «Біржове право» базується на вивченні окремих питань, пов’язаних із здійсненням біржової діяльності та питань функціонування фондових та товарних бірж в Україні.
Метою навчальної дисципліни "Біржове право" є підготовка майбутніх фахівців у галузі біржового права і формування навиків при використанні існуючих правових норм у професійній діяльності для самостійного вирішення завдань у сфері регулювання біржових правовідносин, пов’язаних із їх виникненням, зміною та припиненням.
Ця галузь права має властиву йому структуру, предмет, методи, принципи та джерела. Навчальна дисципліна "Біржове право" базується на теоретичних положеннях цивільного, господарського та адміністративного права, економічної теорії та розрахований на поглиблене комплексне вивчення підприємницьких правовідносин у сфері біржової торгівлі. Нормативно-правову основу вивчення навчальної дисципліни «Біржове право» складають Цивільний кодекс України, Господарський кодекс України, Закони України: «Про товарні біржу», «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», «Про депозитарну систему України» та рядом підзаконних нормативно-правих актів.
Біржове право є складною навчальною дисципліною, що зумовлюється вивченням достатньо великого обсягу законодавчих актів та поліаспектністю правової природи біржових правовідносин.
Навчальна дисципліна «Біржове право», надає можливість поглиблено оволодіти знаннями щодо: поняття, видів та функції бірж, а також порядку їх створення та функціонування; правового статусу суб’єктів біржової діяльності та правил біржової торгівлі; біржових угод та біржового товару.
Дисципліна «Біржове право» є однією з навчальних дисциплін, що вивчаються студентами як юридичних так і не юридичних факультетів.
Всебічне і глибоке вивчення курсу «Біржове право» є необхідною умовою отримання вищої освіти, сприяє формуванню аналітичного мислення, чіткому аналізу основних правових відносин та правильного застосування правових норм.
Метою дисципліни є підготовка майбутніх фахівців у галузі біржового права що покликане дати студентам знання, які дозволять їм усвідомити зміст суспільних відносин, які регулюють норми біржового права, сформувати навички аналітичної роботи з нормативними та інструктивними документами з питань біржової діяльності, задля самостійного вирішення завдань у сфері регулювання біржових правовідносин.
Головні завдання навчальної дисципліни полягають у розумінні сенсу категорій біржового права, змісту біржових правовідносин та закономірностей їх розвитку, формуванні у студентів системи знань, вмінь, практичних навичок, необхідних для реалізації, охорони та захисту прав у сфері біржового законодавства.
Предметом навчальної дисципліни є теоретичні, законодавчі та практичні положення щодо правових відносин, що виникають із біржової діяльності.
У результаті вивчення навчальної дисципліни студенти повинні
знати:
- понятійний апарат, що застосовується у біржовому праві;
- поняття, види та функції бірж;
- поняття, методи, систему біржового права як галузі законодавства;
- порядок створення та реєстрації бірж;
- структуру біржі та органи її управління;
- види суб’єктів біржової діяльності;
- загальні правила біржової торгівлі;
- поняття та види біржових угод;
- поняття та види біржового товару;
- основи діяльності фондової біржі в Україні, види цінних паперів;
- форми та правові наслідки контролю за діяльністю бірж в Україні;
- підстави, види та порядок притягнення до відповідальності за порушення біржового законодавства.
вміти:
- аналізувати норми законодавства у сфері біржової діяльності;
- здійснювати їх пошук та систематизацію;
- вирішувати проблемні завдання;
- складати проекти локальних актів у сфері біржової торгівлі;
- виявляти ознаки порушення біржового законодавства;
- консультувати з питань біржової торгівлі;
- вести договірну та претензійну роботу;
- складати проекти претензій, позовів та біржових угод.
- Лектор: Дар'я Сергіївна Трофименко
- Викладач: Світлана Ігорівна Карлінська