Умови зростання обсягів даних і збільшення залежності бізнес-процесів підприємств від потоків даних визначають потреби створення розподілених інформаційних систем (РІС) різних рівнів, які повинні забезпечити достатній рівень оперативності оброблення даних в умовах масштабованості систем та збільшення інтенсивності даних на оброблення. Такі завдання вирішуються на основі розроблення РІС, що використовують відповідні технології та програмне забезпечення відповідно до архітектур розподілених обчислювальних систем (РОС) з використанням паралельних технологій програмування.
Технології розподілених систем та паралельних обчислень є основою побудови розподілених ІС від рівня обчислювального кластера до рівня грід-систем і систем хмарних обчислень. Принципи побудови, методи та технології створення, розгортання РОС та застосування паралельних обчислень є основою для розв’язання складних з точки зору обчислень трудомістких задач у різних предметних областях.
Навчальна дисципліна "Розподілені та паралельні обчислення" (РПО) є базовою навчальною дисципліною та вивчається згідно з навчальним планом підготовки фахівців освітнього ступеня "бакалавр" зі спеціальності 122 " Комп’ютерні науки" денної та заочної форм навчання першого (бакалаврського) рівня.
Мета навчальної дисципліни
Метою викладання навчальної дисципліни "Розподілені та паралельні обчислення" є формування системи теоретичних знань і придбання практичних умінь і навичок з питань використання технологій РОС, встановлення та налаштування відповідного програмного забезпечення запуску та виконання завдань на обчислювальному кластері та використання технологій і засобів паралельного програмування.
Задля досягнення мети поставлені такі основні завдання:
ознайомлення з основними принципами побудови та технологіями оброблення інформації в РОС;
– ознайомлення з основними парадигмами паралельного програмування у високопродуктивних системах рівнів грід і обчислювального кластера;
– встановлення та конфігурування системного програмного забезпечення обчислювального кластера, отримання практичних навичок роботи з системним програмним забезпеченням для створення та запуску додатків;
– вивчення технологій паралельного програмування - OpenMP та MPI - та їхніх реалізацій при виконанні практичних завдань;
– придбання практичних навичок щодо застосування паралельного програмування для розв’язання наукових та інженерних завдань.
- Лектор: Сергій Володимирович Мінухін
- Викладач: Юрій Вікторович Савін