Ринок праці є одним з основних і найскладніших елементів ринкової економіки, а також одним з основоположних предметів дослідження економіки праці. Він становить систему організації найманої праці на основі ринкових законів, яка включає роботодавців, що пред’являють попит на працю, найманих працівників, що формують на цьому ринку пропозицію праці, а також механізми й інститути узгодження інтересів працівників та роботодавців. Саме через ринок праці найважливіший національний ресурс – людський капітал, – розподіляється за регіонами країни, галузями і видами виробництва, професіями і підприємствами. Саме через ринок праці мільйони працівників знаходять потрібних працівників. Саме на ринку праці (з певним державним регулюванням) визначається рівень заробітної плати, яка є фінансовою основою добробуту більшості населення.

На ринку праці тісно переплітаються інтереси роботодавців і найманих працівників при визначенні ціни праці й умов її функціонування. На ньому відображаються практично всі соціально-економічні процеси, які відбуваються в суспільстві. Дієвість ринку праці залежить від міри розвинутості всіх інших елементів ринкової економіки, від фази економічного циклу, досконалості соціально-трудових відносин, поведінки основних суб’єктів ринку – роботодавців і найманих працівників, що також залежить від дуже багатьох чинників.

Метою викладання дисципліни «Ринок праці» є надання майбутнім фахівцям знання необхідних теоретичних основ та практичних навичок щодо ринку праці, вмінь і навичок регулювання його механізмів на макро- і мікрорівні, якими має володіти спеціаліст в галузі управління персоналом.

Основними завданнями дисципліни «Ринок праці» є набуття студентами комплексних знань щодо теоретичних положень ринку праці; набутті вмінь і навичок практичного застосування цих знань у практиці та регулювання механізмів ринку праці на рівні підприємства, галузі, та національної економіки.

Об’єктом навчальної дисципліни є праця.

Предметом навчальної дисципліни постає теоретико-методологічні та економічні аспекти формування і регулювання механізмів ринку праці.